Lasersko podmlađivanje lica – sve što trebate znati

Lasersko podmlađivanje lica daje vrlo prirodan i trajan efekat. Ovo je odlična alternativa hirurškim zahvatima.

Zahvaljujući stimulaciji kolagena u koži, pokreće prirodne regenerativne procese i doprinosi vidljivom poboljšanju stanja kože. Šta vrijedi znati o laserskom pomlađivanju lica?

Laserski postupak podmlađivanja kože lica

Kada treba koristiti laser za bore?

Gotovo svaki postupak protiv starenja može se izvesti laserom. Moderni laseri protiv bora karakteriziraju različite primjene, često u jednom uređaju:

  • su protivotrov za bore,
  • ojačati i zategnuti kožu,
  • eliminirati promjenu boje,
  • zatvori kapilare
  • ukloniti ožiljke od akni.

Stručnjaci znaju sve o laserskom podmlađivanju lica. Ovo je postupak koji se može koristiti u gotovo bilo kojoj dobi. Ovisno o uređaju i njegovim parametrima moguće je tretirati vidljive znakove starenja kože ili dati tretmane koji jačaju stanje mlade kože kako bi se usporio proces starenja. Ipak, najčešće se osobe starije od 30 godina odlučuju na lasersko pomlađivanje kože kada se na licu pojave jače bore, promjena boje i proširene kapilare.

Šta je lasersko podmlađivanje lica?

Lasersko podmlađivanje lica je procedura estetske medicine koju izvodi ljekar. Specijalista izvodi seriju laserskih „pucanja" usmjerenih na područja na licu koja zahtijevaju intenzivnu regeneraciju. Energija vrlo precizno cilja nesavršenosti i mobilizira kožu da započne svoje regenerativno djelovanje.

Laser emituje snop svjetlosti određene valne dužine, utječući na specifične hromofore u koži. Hromofori su supstance kao što su voda, melanin (pigment kože) i hemoglobin (krvni pigment). Pojedinačne supstance apsorbuju lasersku energiju, što izaziva fototermalni efekat (ili fotomehanički u slučaju pikosekundnih lasera) i dovodi do kontrolisanog oštećenja tretiranog tkiva. Na ovaj način možete eliminirati bore, promjenu boje ili proširene kapilare (koje se nazivaju pauk vene). Frakcijski laseri, kada su u kontaktu sa vodom, utiču na ćelije kože, stimulišući njihovu proizvodnju kolagena i elastina. Vaskularni laseri hvataju hemoglobin i tako dovode do zatvaranja krvnog suda. S druge strane, laseri dizajnirani za uklanjanje staračkih pjega reagiraju s melaninom.

Da li je lasersko podmlađivanje bezbedno?

Pod uslovom da lasersko podmlađivanje lica izvrši iskusan specijalista, uz profesionalnu opremu iu specijalizovanom centru, možete biti sigurni da će postupak biti siguran i da će doneti očekivane rezultate. Ovisno o uređaju koji se koristi, postupak može biti manje ili više bolan. Za osobe osjetljive na bol, liječnik može koristiti lokalni anestetik koristeći kremu za umrtvljivanje. Budite spremni na činjenicu da nakon zahvata može doći do iritacije, crvenila i otoka. Ovo je normalna reakcija kože na izlaganje laseru. Tretman uzrokuje kontroliranu upalu, koja stimulira regeneraciju kože. Temperatura uzrokovana laserskim pomlađivanjem lica uzrokuje priliv fibroblasta, tj. ćelije koje proizvode kolagena vlakna. Zahvaljujući tome, koža se regeneriše iznutra.

Budući da se lasersko podmlađivanje lica zasniva na stimulaciji prirodnih procesa u koži, morate biti spremni na činjenicu da efekti neće biti vidljivi odmah. Prvo, potrebno je više tretmana da biste dobili vidljive rezultate. Drugo, laserski inicirano remodeliranje kolagena traje nekoliko sedmica ili čak mjeseci. Stoga je za postizanje optimalnih rezultata potrebno sačekati otprilike 3 mjeseca nakon završetka laserske terapije.